Kui vaatad inimest, objekti, loodust - tekib Sul esmamulje sellest mida näed ning Sul tekib mingi seos sellega - kas minevikust, hetkest või hoopis mingi ahaa effekt. Minul juhtus see kui vaatasin rahulikult telerit, oma lemmikseriaali, ja järsku selline pilt ees:
Esimene seos - olen seda korduvalt näinud oma lapsepõlves - see tuli ette kui saated said läbi ning sellega kaasnes pikk ja pinisev signaal - ehk igal juhul Sa pidid teleri sulgema. Seekord aga oli lihtsalt vaikus.
Teine seos - sellel on palju informatsiooni, mida võib üht või teistmoodi tõlgendada. Tütar vaatas seda ja küsis, miks siin number ühte ei ole? Minul aga oli esmalt pettumus, ehh, et miks siis just nüüd see pilt tuli ette, kui mina olin nautimas oma filmi. Teiseks tekkis huvitav mõte, et kui seda pilti lahti seletada, tekib siit kindlasti mitu nägemust. Minu jaoks esmalt suur ring keskel - ja neli toetavad ringi kõrval.
Kui suhtleme inimestega, või vaatame ka pilti - tekib meie peas esmalt meie enda tõlgendus, kes ta võiks olla. Üldjuhul klassifitseerime me inimesi oma kogemuste järgi - kannab ülikonda, töötab pangas; töötab IT valdkonnas, on kinnine; sõidab uhke autoga, on rikas; jne.
AGA MIS ON TEGELIKKUS - et saada teada, kes on tegelikult inimene selle esmase hinnangu taga, peab inimest tundma õppima. Ja parim oleks ilma enda eelarvamusteta. Coachingu üks reegleid on, et iga inimene on OK, igal inimesel on enda tarkus, teiste soovitused ei pruugi talle sobida, isegi kui algselt ta neid kuulda tahab. Coachingu käigus aidatakse inimesel enda sees leida vastuseid, läbi küsitlemise ning peegelduse.
Paar meeldetuletust:
1) esmalt kuula, tunne huvi
2) me kõik oleme omamoodi :) ja me tegelikult teame, mida tahame
3) me kõik oleme OK
Maailm on täis toredaid ja põnevaid inimesi - õpi neid tundma.
Add comment
Comments